Sposoby i metody dzięki, którym łatwo jest wychować dzieci w dobrej relacji z rodzicami

Często z ust rodziców pojawiają się argumenty mówiące o tym, że bez klapsów nie da się porządnie wychować dzieci.  Jako drugi biegun często przedstawia się bezstresowe wychowanie, gdzie nie ma żadnych zasad ani żadnych granic.  Jednak warto skupić na tym co jest po środku i wyłuskać wiele metod, które służą porozumieniu z dzieckiem.

Rozmowa

Wiele rodziców przede wszystkim mówi do swoich dzieci.  Ale jest duża różnica między mówieniem a rozmawianiem.  Często w czasie produkowania się, dziecko po prostu przytakuje i właściwie wydaje nam się, że temat jest już zamknięty. Rozmowa to jest komunikacja, czyli powinna wyglądać tak, że dziecko również pyta, jak i odpowiada.  Nie działa ona jedynie wtedy, kiedy mózg dziecka i rodzica jest w stresie, czyli na przykład w czasie trudnej sytuacji dziecko nie słyszy oraz rodzice zdenerwowani nie chcę słuchać dziecka.

Zrozum swoje dziecko

Aby odpowiednio zrozumieć dziecko, należy po prostu wyobrazić sobie, że samemu jest się dzieckiem.  Zamiana roli chociażby na chwilę pomaga postawić się z innej perspektywy inaczej spojrzeć na problem.  Pokaż dziecku swoje zrozumienie i w czasie rozmowy postaraj się zniżyć do poziomu dziecka, czyli kucnij.  Już samo to sprawi, że naprawdę zmieni się perspektywa, ponieważ z niej szczególnie dobrze widać, że wokół są sami dorośli i wielcy ludzie.

Tagi: ,

Monika 09/07/2018 at 9:49 pm

To prawda, że klapsy na pewno nie wnoszą nic dobrego. Rozmowa i zrozumienie to podstawa do sukcesu wychowawczego.

Mateusz 09/07/2018 at 9:50 pm

Bardzo pomocna i przydatne treść dla każdego rodzica.