Uważność nie jest niczym innym jak obserwowaniem pewnych zjawisk.  Mogą one dotyczyć bezpośrednio naszej osoby, czyli na przykład tego w jaki sposób reagujemy na pewne wydarzenia oraz tego jakie sytuacje nas uszczęśliwia i w jaki sposób realizuje się cele.

Po co  uważność?

Uważność pozwala przede wszystkim na świadome życie, a także na świadome podejmowania decyzji.  Prowadzenie dzienniczka uważności może również pokazać osobom, które ciągle powtarzają, że czegoś nie zrobiły rób coś się nie udało.  Warto tak zaplanować swój dzień, czyli zwracać uwagę na to jakie się ma obowiązki, o której się wstaje, kiedy się uczyć lub pracować.

W jaki sposób można ćwiczyć uważność?

Przede wszystkim jest to analiza tego, co nam wyszło i tego, co nam nie wyszło.  Na przykład prowadząc codziennie dziennik do zapisywania różnych refleksji po danym dniu znajduje się analizy tego, co nam się udało lub tego co się nie udało i w ten sposób próbuje się wyciągnąć czynniki, które przyczyniły się do sukcesu bądź porażki. Bardzo pomocne jest również prowadzenie tygodniowych sesji podsumowań.  Można w nich ujmować jakie cele zrealizowało się na dany tydzień,  jakie odniosło się sukces oraz co sprawiło radość lub co było sprzymierzeńcem w osiąganiu określonego sukcesu, a także różne informacje i obserwacje związane z budowaniem nawyków czy też określonych form, które wpływają na poprawę nasze samoocenę i części, nad którymi powinniśmy pracować.

Tagi: ,

Powiązane artykuły

Brak powiązanych artykułów

2 Komentarze

Klaudia 09/07/2018 at 9:33 pm

Bardzo cieszę się, że udało mi się trafić na ten blog. Mam problem z uważnością i dlatego postaram się uważnie czytać twoje teksty ????

Natalia 09/07/2018 at 9:33 pm

Bardzo pomocna i przydatna treść.

Zostaw komentarz