Warto uświadomić sobie, że wszyscy poruszamy się w ramach pewnych przekonań, nie tylko podanych nam, ale i samodzielnie nabytych lub będących po prostu ucieleśnieniem w naszej niewiedzy, bądź obaw i strachu.  Dlatego też to, co dla nas będzie dobrym rozwiązaniem, dla kogoś innego może się okazać najgorszym możliwym planem.  Warto zatem mieć na uwadze, że nie ma uniwersalnych recepty na to w jaki sposób oszczędzać pieniądze.  Zachęcam, abyście wybrali odpowiednią opcję która tylko wam pasuje.

Nie mam z czego oszczędzać

To najczęstsze sformułowanie, które  można usłyszeć z ust osób, które szukają wymówki przed oszczędzaniem.  Ale jeśli nie nauczysz się oszczędzać, gdy mało zarabiasz, to tym trudniej będzie się za to zabrać, gdy będziesz zarabiać więcej.  W większości jednak ludzie deprecjonują wagę małych kroków.  A receptą na to będzie z pewnością odkładanie chociażby 10 do 30 zł miesięcznie nawet przy małych zarobkach.

Liczenie w głowie

To bardzo często wymówka, którą można usłyszeć od ludzi jeśli chcą zacząć oszczędzać.  Nieznajomość sumarycznych kwot to najczęstsza przyczyna przypuszczenia pieniędzy między palcami.  Sam fakt kontrolowania wydawanych kwoty powoduje, że bardzo świadomie podchodzimy do ich wydawania,  dlatego warto stworzyć listę i dowiedzieć się ile pieniędzy w ciągu miesiąca wydajemy na rozrywkę, na edukację oraz na transport.

Tagi: , ,

Powiązane artykuły

2 Komentarze

Alicja 09/07/2018 at 9:13 pm

Niestety wydawanie pieniędzy to moja pięta achillesowa. Mam nadzieję, że dzięki temu blogowi dowiem się w jaki sposób racjonalnie kontrolować swój budżet domowy.

Tomek 09/07/2018 at 9:13 pm

Bardzo pomocna treść.

Zostaw komentarz