PROGRAM HORTITERAPII, kliknij i dowiedz się więcej

HORTITERAPIA

Hortiterapia w naszej szkole właściwie nie jest nowością, gdyż w ciągu wielu lat realizowane były różne zajęcia zawierające w sobie elementy hortiterapii. Ze względu na piękne i bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym otoczenie szkoły, nasi uczniowie na wszystkich etapach edukacyjnych brali udział w zajęciach, akcjach i konkursach, w których głównym polem działania był właśnie ogród i zielone otoczenie szkoły. Obserwacja dzieci i młodzieży podczas tych zajęć zaowocowała opracowaniem „Programu zajęć dodatkowych z elementami hortiterapii dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Słubicach”, którego autorką jest pani Joanna Heppner, nauczyciel i wychowawca w Szkole Przysposabiającej do Pracy. Z programu w swojej pracy mogą korzystać wszyscy nauczyciele dostosowując zaproponowane scenariusze zajęć do swojej tematyki oraz do możliwości i zainteresowań uczniów. Program ten autorka realizuje od roku szkolnego 2016/2017, co stanowi nowość w ofercie edukacyjno – opiekuńczo – wychowawczej w naszej placówce. Zajęcia prowadzone są we współpracy z nauczycielem świetlicy.
    Aby przybliżyć Państwu ideę hortiterapii oraz propozycję zajęć, zapraszamy do zapoznania się z „Programem zajęć dodatkowych z elementami hortiterapii dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Słubicach”.

aut aut aut aut aut aut aut

Hortiterapia na zajęciach z przysposobienia do pracy

19 października 2017 r. uczniowie klas I – II Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili gospodarstwo ogrodnicze, w którym będą odbywać zajęcia praktyczne w ramach przysposobienia do pracy. Zapoznali się z pracodawcą i miejscem pracy oraz mieli okazję przyjrzeć się, w jaki sposób uprawiane są rośliny ozdobne z przeznaczeniem na kwiat cięty. Kolorowe chryzantemy wypełniające po brzegi tunele foliowe wzbudziły zachwyt i zachęciły do przyszłej pracy. Na koniec wizyty uczniowie dostali zadanie do wykonania: przygotowanie bukietów. Do szkoły wrócili nie tylko z pięknymi bukietami, ale też w świetnych humorach i pod wielkim wrażeniem morza kolorowych kwiatów.

Wychowawcy klas: Joanna Heppner i Beata Sznajder

aut aut aut

Hortiterapia na zajęciach z przysposobienia do pracy

Uczniowie klasy II Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach zajęć wykonali stroiki kwiatowe. Wykonanie zadania poprzedziła wyprawa do kwiaciarni po rośliny cięte, a następnie obchód szkolnego zieleńca w poszukiwaniu ciekawych liści i pędów do udekorowania stroików. Kiedy materiał roślinny był już gotowy, należało jeszcze wybrać odpowiednie pojemniki i do tego przydały się od lat gromadzone pojemniczki i doniczki o różnych kształtach i kolorach. Uczniowie wykorzystali do pracy piankę florystyczną, którą uprzednio namoczyli w wodzie. Praca nad stroikami sprawiła uczniom wiele przyjemności, uruchomiła zmysły wzroku, węchu, dotyku i zaowocowała ładną dekoracją na szkolnym korytarzu.

Nauczyciel prowadzący: : Joanna Heppner

aut aut aut aut aut aut aut