: Gala 40lecia :
: Reportaż telewizji ph 40 - lecie SOSW w Słubicach :
: Pierwszy dzień obchodów 40 - lecia szkoły :
: Kolejny konkurs matematyczny :
: 40 - minutowy bieg z okazji 40 - lecia szkoły :
: Materiały do pobrania z okazji 40 lecia szkoły :
: 40 lat minęło... :
: Konkurs dla nauczycieli :
: Konkurs Biblioteczny :
: Bal karnawałowy :
: Konkurs matematyczny :
: Galeria dekoracji :


40 lat minęło...
    "Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować" - te oto słowa, wypowiedziane przez Annę Dymną, przyświecały obchodom 40- lecia istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Słubicach.
Już od początku roku szkolnego 2012/2013, uczniowie i nauczyciele placówki przeżywali swój wyjątkowy jubileusz, realizując cykl imprez okolicznościowych.
Odbyły się m. in.:
- konkurs pt. „Nauczycielskie hobby artystyczne”,
- Szkolny Dzień Teatru,
- Bal karnawałowy „Ali Baba i 40 rozbójników,
- Integracyjny Dzień Sportu,
- Konkursy matematyczne „Licz po 40” oraz „Zostań mistrzem tabliczki mnożenia w 40 minut”,
- 40 ozdób świątecznych na 40 lecie szkoły,
- moda 40 lat temu.

Z okazji 40- lecia został też wydany folder reklamujący ośrodek, a także wykonana wystawa zdjęć, opowiadających o codziennym funkcjonowaniu szkoły.
    Uroczystym podsumowaniem wszystkich działań była świąteczna gala urodzinowa, która odbyła się 10 maja 2013 r. Na uroczystość zaproszono wspaniałych gości - osoby , w różny sposób związane z funkcjonowaniem ośrodka, przedstawicieli władz, byłych dyrektorów, emerytowanych i obecnych nauczycieli, przedstawicieli Rady Rodziców, dobroczyńców i sympatyków szkoły. Szczególnymi gośćmi byli: Przewodnicząca Rady Powiatu- pani Kazimiera Jakubowska, Starosta Powiatu Słubickiego- pan Andrzej Bycka, koordynator Terenowego Zespołu Wizytatorów w Sulęcinie- pani Bogusława Słończewska, zastępca Burmistrza M. i Gm. Słubice - pan Piotr Łuczyński, przedstawiciele Zarządu Powiatu.

W oficjalnej części uroczystości wspomniano i uczczono chwilą ciszy zmarłych pracowników szkoły - Jadwigę Witowską, Stanisława Ciecierskiego, Konstantego Radkiewicza, Danutę Bryll, Tomasza Bielańczyka, Andrzeja Zielińskiego, Jana Durysa.
    Obecna Dyrektor Ośrodka- pani Wanda Suchacka wyraziła podziękowania wszystkim, którzy przez 40 lat istnienia placówki przyczynili się do jej rozwoju i podnoszenia jakości pracy.

W szczególny sposób wyróżniła byłych dyrektorów, a także przedstawicieli władz, którzy poprzez wsparcie finansowe i innego rodzaju pomoc , przyczyniają się do utrzymywania szkoly na obecnym, wysokim poziomie.
Wspomniano początki szkoły, która mieściła się uprzednio w starym budynku przy Placu Przyjaźni, obecnie mieści się w odremontowanym, doskonale przystosowanym i wyposażonym budynku przy ul. Niepodległości 23. Trudne momenty przeprowadzki wspominała była dyrektor szkoły, pani Honorata Pasiciel.

    Pani Dyrektor, Wanda Suchacka przyjęła na swoje ręce gratulacje i podziękowania od przybyłych gości, wraz ż życzeniami dalszych sukcesów w pracy. Wielokrotnie podkreślano znaczenie ośrodka dla lokalnego środowiska osób niepełnosprawnych oraz wyjątkową misje, którą wypełniają ludzie w nim pracujący. Bo szkoła ta jest nie tylko specjalna, ale też wyjątkowa. Tutaj od 40 lat kontynuuje się ideę, zapoczątkowaną w Polsce przez Marię Grzegorzewską - wyzwalanie aktywności, stwarzanie warunków do rozwoju i kształtowanie poczucia wartości dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych.

    Dzieci i młodzież, które tutaj uczą się i wychowują, są sensem wszystkich podejmowanych działań. One właśnie na uroczystości urodzinowej szkoły zaakcentowały swoją obecność popisami artystycznymi. Harcerze, działającej aktywnie drużyny Nieprzetartego Szlaku "Draptaki", zaśpiewali wzruszającą piosenkę "Wieczorne śpiewogranie". Uczniowie gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przedstawili żartobliwą inscenizację z życia szkoły. Wspaniałym i gromko oklaskiwanym okazał się teatr cieni "Czerwony Kapturek" oraz pokaz mody z lat 70- tych.

    Zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzić placówkę, obejrzeć wystawy starych zdjęć i kroniki szkolne, a także wpisać się do księgi pamiątkowej. Wszyscy zostali poczęstowani urodzinowym tortem. Spotkaniu towarzyszyły rozmowy i miłe wspomnienia.

    Dyrektor i pracownicy SOSW nie ustają w dążeniach do dalszego rozszerzania i udoskonalania usług dydaktyczno - opiekuńczo - wychowawczych. Pochylają się nad każdym dzieckiem i przypatrują jego potrzebom, troszczą się o ich zaspokojenie. W fachowych rękach pedagogów specjalnych , terapeutów dziecku zapewnia się optymalne warunki rozwoju. Szkoła serdecznie zaprasza rodziców, którzy wciąż wahają się z podjęciem decyzji.

    Obchody 40- lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego były niezwykle wzruszającym i doniosłym momentem jego istnienia. Dyrektor i Grono Pedagogiczne pragną z serca podziękować wszystkim gościom, którzy swoją obecnością, uznaniem dla pracy pedagogów specjalnych i życzliwymi słowami uświetnili tę wspaniałą uroczystość.

Red. Jolanta Czerneńko.
Fot. Małgorzata Żyszkiewicz.

szkola szkola szkola szkola szkola szkola szkola szkola szkola szkola szkola szkola szkola

..: do góry :
Film telewizji Horyzont Słubice ph 40 lat SOSW w Słubicach:..: do góry :
9 maja 2013r. - Fotorelacja z uroczystości obchodów pierwszego dnia 40lecia naszej szkoły.
Fot. Magdalena Rycerz

szkola szkola szkola szkola szkola

..: do góry :KONKURS MATEMATYCZNY „ZOSTAŃ MISTRZEM TABLICZKI MNOŻENIA W 40 MINUT”

    Dnia 08.05.2013r. na pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się szkolny konkurs matematyczny „ZOSTAŃ MISTRZEM TABLICZKI MNOŻENIA W 40 MINUT”.
    W konkursie wzięło udział 6 uczniów GIM oraz ZSZ. Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach „Olimpijczycy”, ”Sokole Oko”, „Szeryf” oraz „Prymus”.
Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zdobyła Hanna Humeniuk IIIG.
Organizator: M. Guźniczak.

..: do góry :40 - minutowy bieg z okazji
40 - lecia SOSW w Słubicach

    18.04.2013 roku w naszej szkole odbył się 40 - minutowy bieg z okazji obchodów 40 - lecia istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Słubicach. W symbolicznym biegu wzięli udział wszyscy uczniowie obecni tego dnia w szkole z wszystkich klas.
Jako pierwsi wystartowali uczniowie klasy drugiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Starsze klasy pokonywały dystans 400 metrów (jedno duże okrążenie stadionu) i przekazywali uczniom z młodszych klas transparent z napisem "40 lat SOSW", które pokonywały krótszą pętlę biegnącą wzdłuż budynków stołówki.
    Jedno małe okrążenie pokonali również nauczyciele, a ostatnie duże wszyscy chętni uczniowie naszej placówki.
    Na zakończenie cała szkoła stanęła do wspólnej pamiątkowej fotografii.
Wszystkim uczestnikom biegu gratulujemy i dziękujemy za aktywny udział w życiu szkoły.

Nauczycielki wychowania fizycznego:
Agnieszka Araszewska i Alicja Pietrzyk.
Fot. Piotr Jaremko.


szkola szkola szkola

..: do góry :


Przygotowane materiały podsumowujące działalność 40 lat naszej szkoły.

Do pobrania 3 prezentacje oraz folder ph 40 lat minęło...:

http://www.sosw-slubice.pl/40lat/40 lat OSW.pptx

http://www.sosw-slubice.pl/40lat/40 lecie pulpit.pptx

http://www.sosw-slubice.pl/40lat/40lat.ppt


FOLDER, plik w formacie pdf

..: do góry :40 LAT MINĘŁO...

Choć 40 lat już mamy, ciągle się rozwijamy.......


    Pod takim hasłem pracownicy i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Słubicach rozpoczęli rok obchodów 40 lecia placówki. W związku z tą wyjątkową rocznicą został opracowany harmonogram imprez okolicznościowych. Z okazji 40 lecia zostanie też wydany folder reklamujący ośrodek, a także wykonana wystawa zdjęć, opowiadających o codziennym funkcjonowaniu szkoły.
Czterdziestą wspólną wiosnę przywitamy przygotowaną „big” Marzanną i wykonaniem klombu kwiatowego z napisem „40 lat”.
Planowanych jest także szereg imprez, które przypominać będą o naszym święcie:
- konkurs ph. „Nauczycielskie hobby artystyczne”,
- Szkolny Dzień Teatru,
- Bal karnawałowy „Ali Baba i 40 rozbójników”,
- Integracyjny Dzień Sportu,
- Konkursy matematyczne „Licz po 40” oraz „Zostań mistrzem tabliczki mnożenia w 40 minut”,
- 40 ozdób świątecznych na 40 lecie szkoły,
- moda 40 lat temu.

    Ten wyjątkowy, bo czterdziesty rok szkolny 2012/2013 zakończy uroczystość urodzinowa, na którą zamierzamy zaprosić władze miasta, byłych nauczycieli, pracowników, a także najstarszych absolwentów szkoły.
    Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Słubicach jest jedyną tego rodzaju placówką w powiecie słubickim. Od roku 1972 pracowało tutaj wielu nauczycieli, pedagogów i terapeutów. Kolejnymi dyrektorami szkoły byli: Jadwiga Witowska, Irena Osmańska, Stanisław Ciecierski, Honorata Pasiciel oraz Wanda Suchacka, która obecnie sprawuje funkcję dyrektora ośrodka.
    Przez te wszystkie lata nadrzędnym celem ośrodka było i jest udzielanie fachowej pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. W związku ze specyfiką pracy, nawiązują się tu wyjątkowe relacje pomiędzy terapeutami, nauczycielami a uczniami i ich rodzinami. Naszym marzeniem jest, aby ośrodek cieszył się nieustannie zaufaniem i dobrą renomą w środowisku.
Zredagowała: Jolanta Czerneńko
..: do góry :


NAUCZYCIELSKIE PASJE ARTYSTYCZNE
POWIATOWY KONKURS DLA SŁUBICKICH PEDAGOGÓW

    Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Słubicach z okazji 40-lecia placówki organizuje pod patronatem Starosty Słubickiego Andrzeja Bycki III konkurs artystyczny dla nauczycieli słubickich szkół gminnych, powiatowych oraz emerytowanych pedagogów
NAUCZYCIELSKIE PASJE ARTYSTYCZNE

Przedsięwzięcie obejmuje trzy kategorie:
* impresje poetyckie
* hobby plastyczne
* rękodzieło artystyczne

    Celem konkursu jest: integracja środowiska nauczycielskiego gminnego, powiatowego oraz emerytowanych pedagogów, stworzenie nauczycielom - artystom możliwości zaprezentowania swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców, propagowanie twórczości artystycznej, ponieważ dzieła sztuki są zawsze nośnikiem wartości pedagogicznych.

Tematyka prac obejmuje różnorodne inspiracje. Na konkurs można przesyłać:
* prace literackie - od jednego do trzech utworów poetyckich
* prace plastyczne - w liczbie jedna - trzy sztuki (od formatu A4 wzwyż) w dowolnej technice
* rękodzieło artystyczne -jedna sztuka lub cykl do trzech sztuk.

Wszystkie prace winny być opatrzone godłem oraz w osobnej kopercie powinno się znajdować imię, nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu. Nadesłane prace przechodzą na własność organizatora, ale w wyjątkowych sytuacjach o ich przeznaczeniu zadecyduje autor.

    Prace należy składać do 15 kwietnia 2013 roku w Bibliotece Szkolnej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Niepodległości 23 w Słubicach.

Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
Szczegółowych informacji udziela
Maria Wałach
SOSW w Słubicach
Tel. 957588128 / 957582302

..: do góry :


MÓJ CZWORONOŻNY PRZYJACIEL KSIĄŻKOWY
Konkurs w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Słubicach

    Z okazji 40-lecia SOSW w Słubicach podejmowanych jest wiele różnorodnych przedsięwzięć propagujących aktywność twórczą, która jest impulsem stymulującym funkcje poznawcze. Radość z tworzenia uczniowie mogli wyrazić biorąc udział w konkursie plastycz­nym pod hasłem MÓJ CZWORONOŻNY PRZYJACIEL KSIĄŻKOWY- zorganizowanym w ramach realizowanego przez Marię Wałach autorskiego projektu edukacyjnego. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wyrażanie uczuć poprzez ekspresję plastyczną, uczenie szacunku do zwierząt.
    W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich typów szkół funkcjonujących w obrę­bie ośrodka, którzy wykonali 65 prac plastycznych pod kierunkiem 5. nauczycieli. Prace oceniane były w trzech kategoriach. Przyznano 9 nagród i jedno wyróżnienie. Laureatami konkursu zostali:
I -Natalia Wojtowicz, Damian Wołczek, Sebastian Sułek. II - Patrycja Duka, Karina Morawiec, Paweł Rudy. III - Monika Waszak, Karol Filajecki, Adrian Okowiński.
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy dzięki wsparciu pry­watnych sponsorów oraz Pani Irminy Balcerek z Biura Promocji w Urzędzie Miejskim w Słubicach.
    Prace wykonane zostały różnorodną techniką i wiele z nich wyróżnia się dużymi walo­rami artystycznymi, które można podziwiać na wystawie pokonkursowej w holu ośrodka. Twórczy kontakt ze sztuką w kontekście utworów literackich jest ważnym ogniwem w procesie rewalidacji.
Maria Wałach
fot. Magdalena Rycerz

szkola
szkola szkola szkola

..: do góry :

BAL KARNAWAŁOWY
    Przed feriami zimowymi w Ośrodku odbył się bal karnawałowy. W ten dzień jedna z sal zamieniła się w salę balową przystrojoną delikatnymi tiulami, materiałami i serpentynami.
    Bal „Alibaba i 40 rozbójników” związany był z obchodami 40-lecia szkoły. Na balu pojawiły się przeróżne postacie z Dalekiego Wschodu. Wszystkie dzieci uczestniczące w zabawie przebrały się w piękne baśniowe stroje. Humory dopisywały, były korowody i tańce w parach. Znakomicie spisali się rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech pyszny poczęstunek. Tegoroczny bal przebierańców należał do udanych, wszyscy dobrze się bawili, skoczna muzyka zachęcała do tańców i tak szybko upłynął czas, który na pewno pozostawił w pamięci dzieci niesamowite wrażenia.

opr. Elżbieta Jakubowicz.
fot. Piotr Jaremko.
film Słubickiej Telewizji Horyzont.
szkola szkola
szkola szkola

..: do góry :

KONKURS MATEMATYCZNY „LICZ PO 40”
    Dnia 10.01.2013r. na 5 i 6 godzinie lekcyjnej odbył się szkolny konkurs matematyczny „LICZ PO 40”, którego organizatorem była p. M.Guźniczak.
    W konkursie wzięło udział 13 uczniów SP,GIM,ZSZ. Uczniowie mieli do rozwiązania 160 przykładów (40 z dodawania, 40 z odejmowania, 40 z mnożenia i 40 z dzielenia).
Wyniki przedstawiają się następująco:
I m-ce zdobyła Anna Fredo IIZSZ
II m-ce zdobyła Karolina Radziszewska IIG
III m-ce zdobyła Hanna Humeniuk IIIG
wyróżnienie zdobyła Patrycja Duka VSP
szkola szkola
szkola szkola
..: do góry :


Galeria „40-lecie w SOSW”:
szkola szkola szkola
..: do góry :